Havuz Isıtma ve Isı Pompası Sistemleri

Havuz ısıtma ve ısı pompası sistemleri, açık ve kapalı havuzlarda su ısısının kontrol edilmesini sağlayan sistemlerdir. Bu noktada havuz suyunun ortalama bir düzeyde tutulması için bu ısıtma sistemlerinin kullanıldığından bahsedebiliriz. Havuz ısıtma sistemlerinde iki kaynak kullanılmaktadır. Bunlar güneş kollektörü ve doğalgaz şeklindedir. Güneş kollektörü çok daha tasarruflu ve çok daha az maliyetlere sahip olmaktadır.

Havuz Isıtma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Havuzların sıcaklığı hava sıcaklığına göre değişkenlik göstermektedir. Bu noktada havuzun sürekli aynı sıcaklıkta kalabilmesi için bazı sistemlerden faydalanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra birçok kimyasal maddenin belirli sıcaklıklardaki ve formlardaki havuzlarda çok daha etkili olduğunu ifade etmek mümkündür. Bu nedenle havuz ısıtma sistemlerinde ısı derece farklılıklarını ortadan kaldırmak için bu sistemler kullanılmaktadır. Yüzme havuzlarının ebatları yani içerisindeki su miktarı ısıtma sistemlerinin çalışmasına da doğrudan etki sağlamaktadır.

Havuz Isıtma Sistemlerinin Özellikleri

Havuz ısıtma sistemlerinin sahip olduğu çeşitli özellikler bulunmaktadır. Bu noktada söz konusu özelliklerden aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

  • Havuzlarda hacim ölçüsüne göre farklı sistemler kullanılabilmektedir.
  • Havuzun hangi mevsimde kullanılacağına göre en uygun sistemler kullanılmaktadır.
  • Bu sistemler ekonomik ve hızlı ısıtma özelliğine sahip olabilmektedir.
  • Havuz ısıtmalarının en iyi şekilde çalışması ve en yüksek verimin alınması için ısı yalıtımı yapılması gerekmektedir.
  • Olimpik yüzme havuzlarında, jakuzi, kaplıca ve işletme havuzlarında yüzme havuzlarına göre çok daha yüksek performanslı ısıtma sistemleri tercih edilmektedir.

Havuz Isıtma Sistemi ve Isı Pompaları Nasıl Çalışır?

Havuz ısıtma sistemlerinin iki kaynak kullandığından bahsettik. Bu noktada her iki sisteminde çalışma mekanizmasının aynı olduğundan bahsedebiliriz. Ancak bu sistemlerin enerjiyi sağladıkları materyaller farklıdır. Güneş kollektöründe su devir daim hattında her alan eşanjörler ile havuzun ısıtılması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra havuz ısı pompası ile havuza giden suyun talep edilen sıcaklıkta olması sağlanmaktadır. Doğal gaz kullanılarak gerçekleştirilen havuz ısıtmasında ise kazanda yer alan yakıt ile kombi mantığı ile ısıtma sağlanmaktadır.

Isı Pompası Nedir?

Havuz ısıtma sistemlerinde en önemli malzeme ısı pompasıdır. En uygun fiyatlı ve basit bir çalışma mantığına sahip olan ısı pompaları, havadan aldığı enerjiyi 5 katı büyüklüğündeki bir enerji ile havuza ulaştırmaktadır. Bu çalışma prensibi sayesinde havuzun sıcak olması ve insanların kullanımına uygun hale gelmesi sağlanır.

Isı, genel olarak tüm enerji türlerine bakıldığında yüksek yoğunluğa sahip olan ortamdan düşük yoğunluğa sahip olan ortama gider. Bu döngünün tersine dönmesi için ısı pompası kullanılmaktadır. Isı pompaları soğutma, ısıtma, sıcak suyu bir cihazda toplama gibi işlevlere sahiptir. Bu noktada ısı pompaları havuz ısıtma sistemlerinde kullanılarak bu sistemlerin en iyi şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Profesyonel Havuz Isıtma ve Isı Pompası Sistemleri

Yukarıda bahsedilen bilgiler ışığında söz konusu sistemlerin en kaliteli ve güvenilir bir şekilde kurulumunun gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu noktada havuz ısıtma ve ısı pompası sistemlerinin son derece önemli olduğundan bahsedebiliriz. Siz de Proefekt mühendislik olarak sizlere sunduğumuz bu hizmetlerden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçerek hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak olacaktır. Proefekt mühendislik alanında uzman bir şekilde faaliyet gösteren ekibi ile sizlere kusursuz bir şekilde destek sunmaktadır.

 

Hemen İletişime Geçin
En Doğru Ürünü Seçelim!