Hidrofor Sistemleri

Hidrofor sistemleri, yaşamın her alanında büyük bir öneme sahip olan sistemlerdir. Bu noktada insanın olduğu hemen her yerde hidrofor sistemlerine rastlamak mümkündür. Hidrofor; dairelerde, sitelerde, binalarda şebeke su basıncının yetersiz olduğu durumlarda depolardan su ihtiyacının karşılanmasını sağlayan sistemlerdir. Bu noktada hidrofor basıncın yetersiz olması durumunda hemen her yerde tercih edilen sistemler olarak ifade edilmektedir.

Genellikle elektrik ile çalışan hidrofor sistemleri, musluklardan akan su basıncının da artırılmasını sağlar.  Bireylerin hidrofor alırken öncelikle kaç daire için gerekli olduğu, montajının yapılacağı yer ile beslenecek olan daireler arasında ne kadar bir mesafe olduğu gibi konuları hesaplamaları gerekmektedir.

Hidrofor Sistemleri Nasıl Çalışır?

Hidrofor sistemleri, şebeke sularının yetersiz kaldığı alanlarda otomatik bir şekilde devreye girmektedir. Bu sayede kullanıcıları hiçbir şekilde yormaz. Hidrofor sistemlerinin temel amacı, su tankında yer alan suyun hava ile basınçlandırılmasını sağlayarak çok daha uzak noktalara pompalamaktır. Hidrofor sistemlerinin bir diğer amacının üzerindeki yardımcı elemanları taşıması şeklinde ifade etmek mümkündür.

Su ile orantılı bir şekilde basıncın artırılması adına depo su tankına su akışı yapılır. Depodan artan su ile basıncın artırılması sağlanacaktır. Depo üzerinde yer alan manometre ile suyun basıncı ölçülebilmektedir. Belirli bir seviyedeki depo ile binalardaki çeşmelerden gelen suyun basıncında anında düşüş sağlanır. Bu nedenle depoyu tamamen doldurmamak gerekir.

Hidrofor sistemlerinde kompresör yardımı sayesinde hava elde edilmektedir. Bu kompresörler basıncın düşmesi ile birlikte otomatik olarak devreye girmektedir. Su tankı ve pompası olmayan hidrofor depo üzerinden monte edilerek kullanılabilmektedir.

Hidrofor Sistemleri Nerede Kullanılır?

Hidrofor sistemlerinin kullanım alanları son derece geniştir. Bu noktada binalarda, villalarda, sitelerde, apartmanlarda, okullarda, iş merkezlerinde, sosyal tesislerde, otellerde, sosyal tesislerde şebeke suyunun yetersiz olduğu yerlerde bu sistemler tercih edilmektedir. İstenilen basınçta konforlu bir şekilde su elde etmek için hesaplama yapılması gerektiğini unutmamalısınız. Bu noktada hidrofor basınç şalteri ayarı sayesinde pompa devreye girerek enerji tasarrufu sağlanmasına da yardımcı olmaktadır. Hidrofor hesaplaması ile pompanın verimli ve uzun ömürlü bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.

Hemen İletişime Geçin
En Doğru Ürünü Seçelim!