Merkezi ve Bireysel Isıtma Sistemleri

Merkezi ve bireysel ısıtma sistemleri, yaşam alanlarında ısınmanın sağlanması için kullanılan sistemlerdir. Birbirinden farklı özelliklere, avantajlara ve dezavantajlara sahip olan bu sistemleri Proefekt mühendislik tarafından sizlere sunulan hizmetlerdir. Bu noktada merkezi ve bireysel ısıtma sistemleri ile ilgili detayları hep birlikte inceleyebiliriz.

Merkezi Isıtma Sistemleri Nedir?

Bu ısıtma sistemleri, yüksek ısı ihtiyacına sahip olan projelerde kullanılmaktadır. Bir noktaya kurulan ısı merkezi tüm sistemin sıcak su ve ısıtma ihtiyacını karşılamaktadır. Bu sistemler 2000 metrekare üzerindeki projelerde yönetmeliğe göre zorunlu olarak kullanılmaktadır. Ancak tüm kat maliklerinin eksik bir şekilde kabul etmesi ile merkezi sistemine geçiş yapılabilmektedir. Son zamanlarda ilgi gören kaskad ve yoğuşmalı sistemler ile dış ortam koşullarını ölçen sistemleri söz konusudur. Bu sistemlerde ciddi anlamda yakıt tasarrufu sağlamaktadır.  Bunun yanı sıra uzun ömürlü ve çevre dostu olan sistemlerin sahip olduğu çeşitli avantajlarda söz konusudur.

Merkezi Isıtma Sistemlerinin Avantajları

Merkezi ısıtma sistemlerinin sağladığı en büyük avantaj yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Bu tasarruf ile beraber ekonomik bir bütçe planlamasının yapılmasından da söz edilebilir. Merkezi sistemde %25 daha az doğalgaz harcanmaktadır. Özellikle yüksek katlı binalarda tercih edilen bu sistemlerde ısınan havanın yukarı çıkması nedeni ile alt katta yaşayan bireylerin üst kattakilere göre daha fazla yakıt harcaması gerekir. Ancak bu sistem tüm binanın eşit derecede ısınmasını sağlamaktadır.

Ortalama olarak %5 enerji payı ile sıcaklığın değişmesin sağlanır. Bu da daha az enerji anlamına gelmektedir. Bunların yanı sıra merkezi sistemler bireysel ısıtma sistemlerine göre kombiden sızan gaz kaçağı için çok daha az tehlikelidir.

Bireysel Isıtma Sistemi Nedir?

Bireysel ısıtma sistemleri ev içerisinde yaşayan kişilerin ısılarını ayarlayabildikleri ve merkezi bir sisteme bağlı olmayan özel ısıtma sistemleri olarak ifade edilebilir. Bu noktada su kombide ısınır ve evin içerisindeki peteklere yayılmaktadır. Konutun ısınması bu şekilde sağlanır. Buna ek olarak içerisindeki eşanjör ile sıcak su üretimi de sağlanır.

Bireysel Isıtma Sistemlerinin Avantajları

Bireysel ısınma sistemlerinin en önemli avantajı bireysel faturalandırma ve uygun maliyetli olmasıdır. Bu doğrultuda enerji tasarrufu konusunda bireysel olarak bir davranış sergilenebilir. Kullanılmadığı zamanlarda kombinin kapatılması ile yakıt parası ödenmemesi çok daha ekonomik bir sistem haline gelmesini sağlamaktadır. Isıtma sorunlarında meydana gelebilecek problemlerde merkezi ısıtma sistemleri gibi daireler birbirine bağlı değildir.

Bakım ve onarım işlemlerinin tümü bireysel bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Her dairenin şahsi kullanımı söz konusu olduğu için yaşam koşullarına göre ayarlanabilmektedir. Ülkemizde en çok kullanılan ısınma sistemi bireysel ısınma sistemleridir. Bunun yanı sıra kazan dairesine ihtiyaç yoktur. Isı dağıtımı dairenin içerisinde gerçekleşmektedir.

Profesyonel Isıtma Sistemleri Kurulumu

Profesyonel bir şekilde ısıtma sistemlerinin kurulumunun sağlanmasını istiyorsanız doğru adrestesiniz. Proefekt mühendislik olarak bu alanda en başarılı şekilde hizmetler sunuyoruz. Siz de bu hizmetlerden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Kurulduğu günden bu yana müşterilerine profesyonel, kaliteli ve sorunsuz hizmetler sağlamayı hedefleyen firmamız bu hedefleri doğrultusunda bireysel ve merkezi ısıtma sistemleri kurulumu yapıyor. Binanızın ihtiyaçlarına göre en iyi şekilde karar verilerek projesi çizilen ısıtma sistemleri kısa bir süre içerisinde kullanımınıza hazır hale gelmektedir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için hemen harekete geçerek bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

Hemen İletişime Geçin
En Doğru Ürünü Seçelim!