Nem Alma Sistemleri

Nem alma sistemleri, havanın taşıdığı su buharı olarak bilinen nemin belli bir seviyede tutulmasını sağlayan sistemlerdir. Aşırı nemin neden olduğu olumsuzlukları ortadan kaldıran bu iklimlendirme çözümleri sayesinde spor salonları, yüzme havuzları, oteller, lojmanlar ve diğer pek çok ortak alanda nemin makul seviyede tutulması sağlanmaktadır. Bu bağlamda nem alma sistemlerinin yapılandırılması sırasında ortam özelliklerine bağlı olarak değerlendirilmektedir.

Proefekt Mühendislik olarak ortam iklimlendirme konusunda kusursuz bir çözüm olarak tercih edilen Nem Alma Sistemleri için size en iyiyi sunuyoruz. Kaliteli, kullanışlı ve verimli seçeneklerle ihtiyaçlarınıza uygun bir yaklaşım benimsemeyi ihmal etmiyoruz.

Nem Alma Sistemleri Nedir?

Nem alma sistemler, havanın nem miktarına bağlı olarak tasarımı yapılan çözümlerdir. Bu bağlamda sistemin sabit basınç altındaki ısı değişimleri, kuru ve yaş termometre sıcaklıkları, izafi nem özellikleri, çiğ noktası hesaplamaları, yoğuşma ve gizli ısı işlemleri başta olmak üzere pek çok detayı değerlendirmek gerekmektedir. Bu bağlamda nemin makul ve gerekli seviyeye ulaşması sayesinde ortamın daha kaliteli bir havaya sahip olması muhtemeldir.

Soğuk Yüzeyde Soğutarak Nem Alma Uygulamaları

Soğuk yüzeyde soğutarak nem alma, nem konusunda daha makul bir seviyeye ulaşmak adına kullanılan sistemlerden bir tanesidir. Bu çerçevede havanın soğutulması ve nem tutma özelliklerinin azaltılması ile nem seviyesinin daha makul düzeyde olması muhtemeldir. Havanın nem tutma kapasitesinin azaltılması sayesinde nem miktarında düşüşler meydana gelmektedir. Ortam hava sıcaklığına kadar ısıtılarak ortama verilen hava sayesinde iklimlendirme en iyi seviyeye ulaşmaktadır.

Bu tip sistemler genellikle soğutucu çevrimler barındıran kompresörlü nem alma sistemleri olarak kabul edilmektedir. Soğutma çevriminin bütün ekipmanları sistemin bir parçası olarak tasarlanmaktadır. Böylelikle evaporatörden geçen hava çip noktasının altına kadar soğutulmaktadır. Daha sonra havanın nemi alınmaktadır. Kuru termometre sıcaklığı kondenserden geçerek yükselir. Soğu yüzeyde soğutarak nem alma sistemleri bağıl nem oranı ve kuru termometre sıcaklığı yüksek alanlar için idealdir.

Absorpsiyonlu Nem Alma Sistemleri

Absorbsiyonlu nem alma sistemlerinde temel prensip nemli havanın içinde bulunan su buharı moleküllerinin, taşıyıcı maddelerin tutulması ve kurutulmuş havanın ortama verilmesidir. Kurutucu madde olarak kullanılan silika jel sayesinde başarılı bir sonuca ulaşılması söz konusu olmaktadır. Siz de ortamda kullanacağınız nem alma sistemleri ile profesyonel bir çözüme sahip olmak adına bu harika çözümlerden bir tanesinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Proefekt Mühendislik olarak nem alma sistemleri sayesinde sunduğumuz avantajlarla nem alma ayrıcalıklarını öne çıkarıyoruz. Bu bağlamda siz de kaliteli bir çözüme ve başarılı sonuçlara ulaşmak mı istiyorsunuz? O halde bizimle iletişime geçerek profesyonel sonuçlardan faydalanabilirsiniz.

Hemen İletişime Geçin
En Doğru Ürünü Seçelim!