Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sistemleri, bina ve yapılarda kullanılan ısıtma sistemlerinden bir tanesidir.  Alttan ısıtma, yüzey ısıtma sistemleri olarak adlandırılan sistemlerden biridir. Duvara monte veya ayaklı radyatörlerin aksine, yerden ısıtma tüm zemin alanı ile çalışır. Geniş ısıtma yüzeyi nedeniyle ısıtma suyunun akış sıcaklığı geleneksel radyatörlere göre daha düşük olabilir. Bu da onları ısı pompaları ve güneş enerjisi gibi enerji kaynakları için ideal hale getirir. Isıtılmış şapın altına döşenen sıcak su boruları eşit şekilde ısıtır. Bu da ısıyı zemin kaplaması aracılığıyla odaya verir.

Yerden Isıtmanın Önemli Unsurları

Islak ve kuru sistemler arasında temel bir ayrım yapılır: ıslak sistemde ısıtma boruları doğrudan şapın içinde bulunur ve bununla çevrelenirken, kuru sistemde zemin kaplamasının altındaki yalıtım tabakasında bulunurlar. Yeni binalarda genellikle ıslak sistem kullanılır. Çünkü bir yandan zemin ilk kez döşenir ve bu nedenle ısıtma tesisatı basit ve nispeten ucuzdur. Diğer yandan ısı transferi ve depolanması ıslak sistemdir. Islak bir sistemin kurulması büyük çaba ve maliyetlere neden olur ve bu genellikle yalnızca temel yenileme durumunda değerlidir. Bu nedenle, kuru şap panellerinde ısıtma borularının doğrudan zemin kaplamasının altına yerleştirildiği kuru sistemler burada en iyi seçimdir.

Elektrikli yerden ısıtma özel bir formdur. Isıtma borularının olmaması nedeniyle çok düz inşa edilebilir ve şapın üzerine folyo veya ince bir halı gibi serilir. Daha sonra üzerine istediğiniz zemin kaplamasını döşersiniz. Bununla birlikte, çalıştırma için elektrik maliyetleri önemli olabilir. Bu nedenle elektrikli ısıtıcılar genellikle sadece banyo veya mutfak gibi küçük odalarda ve sınırlı bir süre için kullanılır.

Yerden Isıtmanın Avantajları

Yerden ısıtma sistemlerinin çeşitli avantajları vardır. Bunlar aşağıdak gibidir.

Estetik

Yerden ısıtma sistemlerinde görünür radyatörler yok. Duvarlar ve pencere cepheleri serbest olduğu için oda estetik olarak daha bütünsel bir şekilde tasarlanabilir.

Konfor

Kışın evde yalınayak dolaşabilen herkes artık bu kolaylıktan mahrum kalmak istemeyecektir.

Isı Dağılımı

Açık radyatörlerin aksine yerden ısıtma, odayı eşit şekilde ısıtan yüzey ısıtmadır.

Isı Akümülatörü

Yerden ısıtma, özellikle şap içine döşeniyorsa, geniş boru uzunluğu nedeniyle ısı depolamak için uygundur. Bu, ısıtma sisteminin etkinliğini artırabilir.

Düşük Akış Sıcaklığı

Konsantre ısı kaynakları olarak radyatörler, yerden ısıtmaya göre çok daha yüksek bir akış sıcaklığı gerektirir. Isı pompaları ve güneş enerjisi sistemleri, düşük sıcaklıklarda en verimli şekilde çalıştıkları için özellikle işletim için çok uygundur.

Yerden Isıtma Sistemlerinde Döşeme Yöntemleri

Menderes/Yılan Şekli

Burada tesisatçı odanın bir tarafından başlar ve ısıtma borusunu odanın tüm uzunluğu/genişliği boyunca 180 derecelik döngülerle paralel raylara yerleştirir. Buradaki dezavantaj, ısıtma suyu kaynağından uzaklaştıkça ısı çıkışının azalmasıdır, yani zemin eşit şekilde ısıtılmaz. Çok az ısı çıkışının gerekli olduğu küçük odalar veya yatak odası için bu önemli değildir.

Bifilar/Salyangoz Şekli

Burada, ısıtma borusu odaya dışarıdan içeriye bir spiral gibi yerleştirilir. Merkeze gelen boru, büyük bir döngü içinde döner ve bir dönüş borusu olarak, daha sıcak selefine paralel olarak dağıtıcıya geri döner. Teorik olarak, ısıtma suyu soğumadan önce odanın daha fazla bölümüne dağıtılabildiğinden, burada ısı kıvrımlı yönteme göre daha eşit olarak yayılır. Bifilar kurulumun bir özelliği, gidiş ve dönüş borularının paralel döşenmesidir.

Modüler Form

Bahsedilen iki kurulum tipine sorunsuz geçiş sağlayan hibrit bir çözümdür. Burada, örneğin dış duvarlardaki daha soğuk alanlara veya geçiş alanlarına daha fazla ısıtma enerjisi sağlamak için ısıtma boruları arasındaki mesafe de değiştirilir. Isıtma müteahhitiniz, amaçlarınız için hangi tesisat türünün en iyi olduğunu hesaplayacaktır.

Profesyonel Yerden Isıtma Sistemleri

Bir zemin kaplaması seçmeye gelince, günümüzde neredeyse hiç sınır yoktur. Laminat, PVC ve halı gibi seramik, taş, ahşap ve mantar gibi doğal malzemeler uygundur. Tek önemli şey, malzemenin yerden ısıtma ile kullanım için onaylanmış olmasıdır.

Proefekt mühendislik olarak sizlere kaliteli ve güvenilir hizmetler sunuyoruz. Siz de bu hizmetlerden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen İletişime Geçin
En Doğru Ürünü Seçelim!